Kötődési stílusok és szerepük a párkapcsolatokban
Elgondolkozott már azon, hogy miért kerül folyton ugyanazokba a rosszul működő kapcsolati helyzetekbe, még különböző partnerekkel is? A féltékenység, ragaszkodás, visszajelzés iránti fokozott igény, az elhagyástól való félelem ismerős jelenség számodra, vagy hajlamos vagy arra, hogy visszavonulj egy kapcsolattól, ha az érzelmileg túlságosan bensőségessé válik?
John Bowlby pszichiáter és pszichoanalitikus szerint a gyermekkorban az elsődleges gondozóikkal fennálló kötődés hatással van jövőbeli szociális és intim kapcsolataikra, még a munkahelyi kapcsolataikra is. Ez a korai kötődés sablont vagy szabályokat hoz létre, ettől függ, hogy felnőttként hogyan építed és értelmezed a kapcsolataidat.
A kötődéselmélet alapján a 4 kötődési stílus:
✦ Szorongó ambivalens kötődés
✦ Elutasító elkerülő kötődés
✦ Félelemteli elkerülő kötődés
✦ Biztonságos kötődés
Alapvető emberi igény a kapcsolódás iránti vágy, hogy szeressenek, támogassanak, vigaszt nyújtsanak mások, mindez az emberi cselekvések egyik fő mozgatórugója is. Mégis, az összetartozás igénye ellenére a szerelem és a kapcsolatok ritkán olyan tökéletesek és problémamentesek, mint amilyennek szeretnénk, és sok interperszonális probléma a kötődési stílusunkkal kapcsolatos problémákra vezethető vissza.
1. Szorongó ambivalens kötődés
A szorongó kötődési stílussal rendelkező felnőtteknek általában negatív az önképük, de pozitívan tekintenek másokra. Ez azt jelenti, hogy a partnerüket szó szerint „jobbik felüknek” tekinthetik. Mivel ezzel a kötődési stílussal kevésbé tartja magát méltónak a szeretetre, mint más emberek, a párja nélküli élet gondolata (vagy általában az egyedüllét) nagyfokú szorongást okoz. Más szóval, mélyen félnek az elhagyatottságtól.
Az elhagyatottságtól való félelem enyhítése érdekében a szorongó kötődési stílussal rendelkező emberek erősen vágynak a biztonságra a kapcsolatokon belül, és a partner figyelme, törődése és válaszkészsége általában a „gyógyír” a szorongásra.
Másrészt a támogatás és az intimitás észlelt hiánya arra készteti azt, aki szorongó kötődési stílussal rendelkezik, hogy ragaszkodóbbá váljon, visszaigazolást kapjon kétségbeesetten keresi a megnyugtatást, hogy szeretik.
Az ilyen kötődési stílussal rendelkező emberek nagyra értékelik kapcsolataikat, de gyakran túlzottan éberek a biztonságukat fenyegető veszélyekkel szemben, valamint szoronganak és aggódnak amiatt, hogy kedvesük nem annyit fektet a kapcsolatba, mint ők.
2. Elutasít elkerülő kötődés
Az elutasító-elkerülő kötődési stílussal rendelkező emberek általában pozitív önképet mutatnak, míg másokat negatívan ítélnek meg. Következésképpen inkább a függetlenséget és az önállóságot részesítik előnyben – különösen érzelmi szinten.
Az elutasító-elkerülő kötődési stílussal rendelkezők hajlamosak azt hinni, hogy nem kell kapcsolatban lenniük ahhoz, hogy teljesnek érezzék magukat: nem akarnak másoktól függeni vagy hogy mások függjenek tőlük.
Az ilyen kötődési stílussal rendelkező felnőttek általában elkerülik az intimitást vagy az érzelmi közelséget, ezért kivonulhatnak a kapcsolatból, ha úgy érzik, hogy a másik személy ilyen módon függővé válik. Hajlamosak eltitkolni vagy elfojtani érzéseiket, amikor egy potenciálisan érzelemdús helyzettel, például konfliktussal szembesülnek.
3. Félelemteli elkerülő kötődés
A félelemteli-elkerülő kötődési stílussal rendelkező emberek hangulatuktól és körülményeiktől függően hajlamosak ingadozni a szorongó és az elkerülő kötődés között. Emiatt az ilyen kötődési stílussal rendelkezők általában zavaros és kétértelmű viselkedést mutatnak az emberi kapcsolataikban.
A félelemteli-elkerülő kötődésű felnőtteknél gyakran maga a partner és a kapcsolat egyszerre a vágy és a félelem forrása. Egyrészt a félelemteli-elkerülő kötődésű emberek meghittségre és közelségre vágynak, másrészt viszont a bizalommal és másoktól való függéssel problémáik vannak.
Az ilyen kötődési stílussal rendelkező emberek gyakran küzdenek érzelmeik azonosításával és szabályozásával, és hajlamosak elkerülni az erős érzelmi kötődést a sérüléstől való intenzív félelem miatt.
4. Biztonságos kötődés
A biztonságos kötődési stílussal rendelkező emberrel való kapcsolatok az őszinteségen, a tolerancián és az érzelmi közelségen alapulnak. Bár az ilyen kötődési stílussal rendelkezők gyakran boldogulnak a kapcsolataikban, attól sem félnek, hogy egyedül maradjanak. A biztonságos kötõdõk általában pozitívan tekintenek magukra és másokra, így nem keresik túlzottan a külsõ jóváhagyást vagy érvényesítést – sikeresen azonosítják és szabályozzák érzelmeiket, és még a partnerüknek is segíthetnek ebben. Kényelmesen tudja nyíltan kifejezni érzelmeit, ezért a biztonságos kötődési stílussal rendelkező felnőttek számítanak partnereikre, és hagyják, hogy partnereik támaszkodjanak rájuk.
Melyik jellemző rám?
Most, hogy megismerted a négy felnőtt kötődési stílust, valószínűleg van elképzelésed arról, hogy melyik típusba tartozol, fontos azonban tudni, hogy a kötődési stílus bár gyermekkorban alakul ki és viszonylag állandó, mégsem kőbe vésett. Változhat a fontosabb életesemények vagy akár különböző partnerek hatására is. Például egy bizonytalanul kötődő egyén biztonságos köteléket alakíthat ki, ha van egy biztonságosan kötődő partnere. Másrészt az is előfordulhat, hogy valaki, akinek biztonságos kötődési stílusa van, egészségtelen kapcsolati viselkedést alakít ki, miután traumát élt át vagy szeretteit elveszítette. Emellett legtöbben nem „férnek bele” teljesen egy-egy adott profilba, egyszerre több kötődés stílusunk is jelen lehet.
Mikor kell aggódnia a kötődési stílusa miatt?
Valószínűleg sokan közülünk nem teljesen biztonságosan kötődünk. Még ha úgy gondoljuk is, hogy stabil kapcsolataink vannak, viselkedésünkben lehetnek olyan minták, amelyek folyamatosan zavarnak, stresszessé vagy boldogtalanná tesznek bennünket. Sajnos néhányan felismerjük magunkban a három bizonytalan kötődési típus egyikét.
Ha a kapcsolatokban a bizonytalan kötődési stílusok valamelyikével azonosulsz, erősen ajánlott, hogy aktívan foglalkozz a kérdéssel önismeret, önbizalom fejlesztésével, és ha szükséges, kérj szakmai segítséget. Ha nem foglalkozol vele, a bizonytalan kötődési stílsok szorongást, depressziót és más mentális egészségügyi problémákat okozhatnak.
Fontos: A szenvedés, ami a bizonytalan kötődési stílus okozhat nem szükséges vagy elkerülhetetlen, nem kell ezzel együtt élned, mivel a kötődési zavarok gyógyulásának számos módja van.
Érintett vagy, ha igaz rád valamelyik a következő állítások közül:
- Belefáradtam a párkapcsolati nehézségekbe.
- Sokszor túl ragaszkodónak vagy rászorulónak érzem magam.
- Küzdök a negatív érzelmeim szabályozásával.
- Elzárkózom az intimitástól és a szeretet kifejezésétől.
- Úgy érzem nem vagyok méltó a szeretetre és a figyelemre.
- Elegem van a szorongásból, amit az okoz, hogy bizonytalan vagyok abban, hogy a partnerem szeret-e, fontos vagyok-e neki.
A bizonytalan viselkedési mintákon végzett szakemberrel való munka potenciálisan a legjobb módja a bizonytalan kötődés gyógyításának és a biztonságos kötődés felé való elmozdulásnak. A kötődés biztonságának nem kell egy távoli álomnak vagy teljesíthetetlen kívánságnak lennie: A biztonságos kötődési stílus pszichoedukáció, önismeret és önbizalom növelése révén elérhető.
Ha úgy érzed, hogy a kötődési mintáid akadályozzák a boldogulásodat vagy szeretnél jobban megérteni magadat, ne habozz segítséget kérni. Egy segítő szakember szakmai támogatása segíthet abban, hogy biztonságos, támogató környezetben dolgozz a fejlődéseden. Kérj időpontot még ma, és kezdjük el közösen a munkát azon, hogy megtaláld a harmonikus kapcsolatokhoz vezető utat!
Konzultáció ára
11.000 Ft / 50 perc
Az első 30 perces beszélgetés INGYENES
Források:
Baumeister, R. F., & Leary, M. R. (1995). The need to belong: Desire for interpersonal attachments as a fundamental human motivation. Psychological Bulletin, 117(3), 497-529.
Mikulincer, M., Shaver, P.R. (2007). Attachment in Adulthood: Structure, Dynamics, and Change. Guilford Press. (https://www.guilford.com/books/Attachment-in-Adulthood/Mikulincer-Shaver/9781462533817)
The Attachment Project
https://www.attachmentproject.com/blog/four-attachment-styles/